Picture of paint brushes

ART

The Art Magnet at Miami Arts Studio is a specialized program that covers all aspects of two-dimensional art. Painting, drawing, printmaking, illustration, cartooning and 2D design are among the subjects covered. The curriculum is structured to enhance student skill sets with academic, observational drawing and painting techniques, balanced with lessons that encourage creativity and artistic individuality. The art students at MAS have competed and won countless art competitions on the local, regional, and national level. 

Meet the Visual Arts Magnet Teacher

Visual Arts Audition Criteria

All work must be submitted in a portfolio. Full name, school, and grade should be printed on the cover of the portfolio.

Submission of Two-Dimensional Artwork: Applicants must submit eight (8) examples of their best artwork using different art media. All work must be flat. Rolled or framed drawings will not be accepted.

Submission of Sketchbook: Applicants should submit a sketchbook reflecting the range of their artistic explorations.

A performance test will be administered. Applicants will be expected to demonstrate imagination, creativity, and drawing skills.

A personal interview to help determine the student’s level of interest, discipline, and suitability for the program.

Please bring a photograph to the audition, not to exceed 5”X7” and print your name on the back of the photo with your choice of magnet strand.   

All work must be submitted in a portfolio. Full name, school, and grade should be printed on the cover of the portfolio.

Submission of Two-Dimensional Artwork: Applicants must submit eight (8) examples of their best artwork using different art media. All work must be flat. Rolled or framed drawings will not be accepted.

Submission of Sketchbook: Applicants should submit a sketchbook reflecting the range of their artistic explorations.

A performance test will be administered. Applicants will be expected to demonstrate imagination, creativity, and drawing skills.

A personal interview to help determine the student’s level of interest, discipline, and suitability for the program.

Please bring a photograph to the audition, not to exceed 5”X7” and print your name on the back of the photo with your choice of magnet strand.

MAS Visual Arts Awards and Accolades

Art Awards
2020-2021
Anthony Villamediana, Banner Award Winner, Hispanic Heritage Art Competition, MDCPS Gallery
Joana Martinez, Finalist, Beaux Arts Competition, Lowe Art Museum
Camille Lappost, Merit Award, Young Artist Gallery, Coconut Grove
Mia Sosa, Merit Award, Young Artist Gallery, Coconut Grove
Nya Jacobson, Award of Merit, Dreams Delicacies and Desires, Dali Museum
Juliette Riveron, 3rd Place, Latino Art Beat Magazine Art Competition
Brianna Rodriguez, 2nd round placement, Legend of Korra shirt design contest, Fan Factory
Juliette Riveron, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Nicholas Valladares, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Jorge Martinez, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Nya Jacobson, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Janessa Cantu, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Sebastian Valladares, Award of Excellence, Art of Emotion, Miami International Airport
Amanda Pina, Award of Excellence, Art of Emotion, Miami International Airport
Nicole Baster, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Isabella Coviello, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Victoria Perez, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Nicole Baster, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Karla Ramirez, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Natalie Cataneira, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Adriana Perez, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Miranda Sevy, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Kiana Murillo, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Kamila Cancio, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Mia Rivera, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Reinaldo Cruz, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Sophia Gonzalez, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Lisa Caamano, Honorable Mention, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Giancarlo Bustos, Silver Key, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Nicholas Valladares, 2 Silver Keys, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Victoria Perez, Gold Key, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Victoria Perez, Silver Key, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Joana Martinez, Merit Award, Watercolor Competition, JCC Gallery
Joana Martinez, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Kiana Murillo, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Natalie Cataneira, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Juliette Riveron, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Miranda Diaz, Award of Excellence, Dream Imagery Competition, Miami International Airport
Sophia Acuna, Award of Excellence, Dream Imagery Competition, Miami International Airport
Gabriella Acebo, Award of Excellence, Dream Imagery Competition, Miami International Airport
Amanda Pina, Award of Excellence, Dream Imagery Competition, Miami International Airport
Leah Masvidal, Award of Excellence, Dream Imagery Competition, Miami International Airport
Carla Sanchez, Award of Excellence, Black History Art Competition, MDCPS Gallery
Amanda Pina, Award of Excellence, Black History Art Competition, MDCPS Gallery
Falon Fraga, Award of Excellence, Black History Art Competition, MDCPS Gallery
Camille Lappost, Award of Excellence, Black History Art Competition, MDCPS Gallery
Kiana Murillo, Award of Excellence, Black History Art Competition, MDCPS Gallery
Alec Gonzalez, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Nya Jacobson, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Sandra Castro, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Alyssa Menendez, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Indira Sassone, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Brianne Jimenez, Award of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Nicole Navarro, Award of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Madison Soto, Award of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Kamila Cancio, Award of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Lisa Caamano, 1st Place Winner, Miami Dade County Public Library Card Competition
Juliette Riveron, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Madison Soto, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Kamila Cancio, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
















Art Awards
2019-2020
Lisa Caamano, Award of Excellence, Through The Lens Photo Competition, Miami International Airport
Evelyn Bernal, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Giancarlo Bustos, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Alexandra Perez, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Pricilla Cordova, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Nya Jacobson, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Abagail Rodriguez, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Natasha Ledesma, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Alec Gonzalez, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Alesia Miranda, Honorable Mention, Young Artist Gallery, Coconut Grove
Alyssa Gonzalez, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Sofia Gonzalez, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Paula Romero, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Isabella Giarelli-Nunez, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Elizabeth Lopez, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Ely Velasquez, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Sofia Garcia, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Sophia Figueroa, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Kassandra Chang, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Sophia Villa, Honorable Mention, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Sebastian Menendez, Gold Key, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Alesia Miranda, Special Exhibitor, Young Artist Gallery Booth, Coconut Grove Arts Festival
Alex Silva, Special Exhibitor, Young Artist Gallery Booth, Coconut Grove Arts Festival
Nicole Baster, Special Exhibitor, Young Artist Gallery Booth, Coconut Grove Arts Festival
Victoria Perez, Special Exhibitor, Young Artist Gallery Booth, Coconut Grove Arts Festival
Alex Silva, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Nicole Baster, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Abigail Rodriguez, Award of Excellence, Women’s History Art Competition, MDCPS Gallery
Pricilla Cordova, About Face Art Competition, Miami International Airport
Victoria Perez, About Face Art Competition, Miami International Airport
Michael Roces, Finalist, Wings of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Jake Pardillo, Honorable Mention, Wings of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Guillermo Aleman, Honorable Mention, Wings of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Juliette Riveron, Honorable Mention, Wings of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Sophia Figueroa, Honorable Mention, Beaux Arts Showcase, Loew Art Museum
Mya Carvajal, Honorable Mention, Beaux Arts Showcase, Loew Art Museum
Elizabeth Lopez, Finalist, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Elizabeth Lopez, Finalist, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Camila Franco, Finalist, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Michael Roces, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Ana Concepcion, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Valentina Sicher, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Angelina Sosa, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Nicolle Zamora, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Emily Girata, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Andres Garcia, Honorable Mention, Art For Animals, Miami-Dade Animal Shelter
Nicole Figueroa, Finalist, Superintendent’s Holiday Card Competition
Nicole Figueroa, Award Of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Nicole Figueroa, Award Of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Maya Rivera, Award Of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Emily Cerna, Award Of Excellence, Superintendent’s Holiday Card Competition
Guillermo Aleman, Grand Prize Winner, Art In The Capitol Competition, State Capitol Building
Alec Gonzalez, Renay Rossi Award, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Fabio Lopez, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Kyara Escandon, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Ana Basulto, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Fiorella Buitrago, Award of Excellence, Small Works Competition, Coral Gables Museum
Binah Babino, Judge’s Choice, Watercolor Competition, JCC Gallery
Paulette Martinez, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Arianna Delrisco, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Maya Rivera, Finalist, Art Abilities Competition, Mailman Center, Jackson Hospital
Ely Velasquez, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Sarah Echevarria, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Kaitlyn Mons, 2nd Round Finalist, Coraline Shirt Design Contest, Fan Factory Art
Stephanie Chang, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Stephanie Chang, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Isabella Obijo, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Sofia Mariani, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Kasdsandra Chang, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Siara Garcia, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Kaitlyn Mons, Selected Exhibitor, Square Show, Bear and Bird Gallery, Lauderhill
Joana Martinez, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Ely Velasquez, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Carolina Sarduy, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Pricilla Cordova, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Janelle Diaz, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Nahomi Munoz, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum
Jorge Leiva, Honorable Mention, Creative Visions, Frost Art Museum

















Art Awards
2018-2019
Ana Mendoza, Grand Prize Winner, Latino Art Beat Magazine Art Competition
Anthony Quintana, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Juliette Riveron, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Logan Laitano, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Melanie Sanchez, Award of Excellence, Hispanic Heritage Competition, MDCPS Gallery
Paulette Martinez, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Emma Boue-Varela, Judge’s Choice, Watercolor Competition, JCC Gallery
Camille Lappost, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Janessa Blanco, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Emilia Fabricio, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Kyara Escandon, Award of Excellence, Watercolor Competition, JCC Gallery
Kyara Escandon, Grand Prize Winner, Art In The Capitol Competition, State Capitol Building
Joana Martinez, Honorable Mention, Beaux Arts Showcase, Lowe Art Museum
Ryan Puentes, Honorable Mention, Beaux Arts Showcase, Lowe Art Museum
Victoria Perez, Honorable Mention, Beaux Arts Showcase, Lowe Art Museum
Adriana Diaz, Honorable Mention, Beaux Arts Showcase, Lowe Art Museum
Cathleen Cosajay, Silver Key, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Giancarlo Bustos, Silver Key, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Sandra Castro, Honorable Mention, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Janessa Blanco, Honorable Mention, Scholastic Art Awards, Rubell Museum
Madison Borges, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Alyssa Gonzalez, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Emely Barcenas, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Samantha Cartaya, Award of Excellence, Taste of the Tropics Art Competition, Pinecrest Gardens
Cathleen Cosajay, Honorable Mention, Young Arts Gallery, Coconut Grove
Abigail Valdes, Honorable Mention, Young Arts Gallery, Coconut Grove
Victoria Perez, Honorable Mention, Young Arts Gallery, Coconut Grove
Fabio Lopez, Honorable Mention, Young Arts Gallery, Coconut Grove
Kassandra Chang, Scholarship Winner, Young Arts Gallery, Coconut Grove
Victoria Perez, 3rd Place, Youth Fair Fine Arts Division
Cathleen Cosajay, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Olivia Santamarina, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Adriana Diaz, Honorable Mention, Youth Fair Fine Arts Division
Janessa Blanco, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Giancarlo Bustos, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Mya Carvajal, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Kaitlyn Munoz, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Nicole Figueredo, Award of Excellence, Countywide Art Competition, Bakehouse Art Complex
Sabria Vieira, Honorable Mention, Ocean Bank Art Competition
Arianna Delrisco, Honorable Mention, Ocean Bank Art Competition
Mia Sosa, Honorable Mention, Ocean Bank Art Competition
Sabria Vieira, Honorable Mention, Ocean Bank Art Competition
Pricilla Cordova, 2nd Place, Congressional Art Contest, Capitol Building, Washington DC
Gabriela Acebo, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Indira Sassone, Award of Excellence, Museum Education Art Competition
Giancarlo Bustos, Award of Excellence, Museum Education Art Competition



Address

15015 SW 24 Street
Miami, FL 33185


Contacts

Phone: (305) 485-2323
Contact Us

Links
Feedback

Please send us your ideas, bug reports, suggestions! Any feedback would be appreciated. Email Us